KPSS A GRUBU NEDİR

  • 07 Ocak 2016
  • 1.548 kez görüntülendi.
KPSS A GRUBU NEDİR

Kpss A Grubu Nedir ?

KPSS A grubu kadro Lisans Mezunlarından genel olarak İİBF (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) mezunları ve bu fakülteye denkliği olan YO (Yüksek Okul) mezunların katıldığı sınavdır. Bu sınava giren lisans mezunları cumartesi oturum olan genel yetenek ve genel kültür derslerinin yanı sıra pazar oturumunda Muhasebe, Maliye, İktisat, Hukuk, İşletme gibi derslerin sorularını da cevaplamaları gerekmektedir.

 

KPSS A Grubuna sadece İİBF Mezunları mı girebilir?

Ülkemizde bu bölümün mezunları çok sayıda olduğu için genelde a grubu denilince akla ilk İİBF mezunları geliyor tabi. Ancak örnek verecek olursak hukuk fakültesi mezunları, fen fakültesi mezunları gibi bölümlerden mezun olanlar ve öğretmen olmak isteyenler için fen edebiyat fakültesi, eğitim fakültesi gibi bölümlerden de Kpss a grubu sınavına girecekler olacaktır. Tabi ki her bölüm kendi alanının sınavına tabi tutulacaktır.

 

KPSS A Grubunda Hangi Sınavlar Çözmeliyim?

Kpss a grubu sınavına ilk defa giren öğrenciler hangi testleri çözeceklerini pek bilmiyorlar ve sınava girerken endişe duyuyorlar. Eğer ki İİBF mezunu iseniz genel yetenek, genel kültür testini çözdükten sonra pazar sabah oturumunda Maliye, Muhasebe, İktisat, Hukuk ve İşletme testlerinde 30’ar adet toplamda 150 adet soru cevaplamalıdırlar. Eğer öğretmen olmak isteyen birisi ise o zaman öğretmenlik alanına ait testi cevaplamalıdır.

 

KPSS A Grubu Sınavına Girince Hangi Kadrolara Girebilirim?

Öncelikle kpss a grubunun merkezi ataması olmadığını bilmelisiniz. Kpss a grubu kadroları genellikle uzman, uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, kaymakam gibi kadrolarından oluşur. Kpss a grubundan almış olduğunuz puan bu kadroların açmış oldukları ikinci bir sınava girebilmeye hak kazandığınızı gösterir.

KPSS Puanımın Hesaplanması için YDS ye Girmeli miyim?

Kpss sınavında 120 puan türü vardır. Bu puan türlerinin hepsinin hesaplanabilmesi için mutlaka yds ye girilmesi gerekir. Yds sınavı ise kpss sınavından tamamen bağımsız yılda 2 defa yapılır. Ayrıca e-sınav kapsamında yds sınavının 2 den fazla yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ