Kamu Harcamalarının Ekonomi Üzerindeki Etkisi

  • 16 Ocak 2016
  • 1.424 kez görüntülendi.
Kamu Harcamalarının Ekonomi Üzerindeki Etkisi

KAMUSAL HARCAMA POLİTİKALARININ SEÇİMİ

 

Sosyal Fayda Maliyet Analizi (DUPUIT)

 Analiz daha çok kamu yatırım projeleri için kullanılır. Çünkü cari harcamalar daha çok kısa vadeli olduklarından olası yanlış kararlardan dönmek mümkündür. Oysa yatırım projeleri, uzun vadeli harcama programı olduğu için, başlangıçta etkinlik analizlerinin titiz biçimde yapılması gerekmektedir. Sosyal fayda maliyet analizi açısından en önemli konulardan biri fayda ve maliyetlerin bilinmesidir:

 1.Faydaların Belirlenmesi: Projenin değerlendirilmesinde faydaları; doğrudan – dolaylı, gerçek – parasal ve maddi – maddi olmayan maliyetler Şeklinde sınıflamak mümkündür.

2.Maliyetlerin Belirlenmesi: bir kamu yatırım projesinde maliyetleri; doğrudan dolaylı maliyet, yatırım- işletme bakım maliyeti, gerçek-parasal maliyet, maddi – maddi olmayan maliyetler Şeklinde sınıflamak mümkündür.

3.projenin Fayda ve Maliyetlerinin Ölçümlenmesi: fayda maliyetlerin ölçümlenmesinde özel sektör projelerinde kullanılmayan iki değerleme ölçütü yer almaktadır.

4.Gölge Fiyat: bu fayda ve maliyetlerin ölçümlenmesinde piyasa fiyatı yerine gölge fiyatlar kullanılmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde piyasa ekonomisini gelişmemesi, sermayenin belirli gruplarda toplanması, ekonomik kurumların yetersizliği gibi nedenlerden dolayı piyasa fiyatı yerine gölge fiyat kullanılmaktadır. Gölge fiyatı, herhangi bir malın marjinal maliyetinin parasal ifadesi olarak tanımlanabilmektedir.

5.Sosyal Iskonto Oranı: kamu yatırımlarının gelecekteki fayda ve maliyetlerini bugünkü değere eşitleyen faiz oranı olarak tanımlanmaktadır. Buna da sosyal faiz oranı adı verilmektedir.

 

KAMU HARCAMALARININ EKONOMİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLER

1.Pigou Etkisi

Devlet harcamalarının azaltılmasının bireylere faydadan çok zarar getireceğini savunur ve kamu harcamalarının azalmasının talebi daraltacağını iddia eder.  Kamu harcamalarının azaltılmasının MG‘yi düşürebileceğini ileri sürer. Kamu harcamalarının azalmasının MG‘de yarattığı etkiye Pigou etkisi denir. Pigou Etkisi iktisatta; fiyatların düşmesinin serveti ve buna bağlı olarak da tüketimi arttırdığını ifade eder. Düşen fiyatlar servet sahibi olan bireylerin sahip oldukları servetin değerini arttırır, bu da tüketimi kamçılar.

 2.Dışlama Etkisi (Crowding Out)

 Monetaristlere göre kamu harcamalarının artması faizleri arttırır. Faizlerin artması ise özel yatırımları azaltır. Diğer bir ifadeyle devletin kamu harcaması yapmak için borçlanma yoluyla piyasaya yüksek faizli tahviller sunar ve özel sektörün likit varlıklarının azalmasıyla yatırım yapması sekteye uğrar ve ekonomiden dışlanır.

3.Çekme Etkisi(Crowding In)

Devlet ve özel sektörün yatırım yapacakları alanları paylaşmasıdır.  Örn; özel sektörün kar marjı yüksek inşaat ve nihai tüketim malları üretimine yönelmesi devletinse büyük sermaye isteyen elektrik, su, bayındırlık harcaması yapması gibi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ